insert_drive_file
Text ze strany1

Tragedie lidství u Bratislavy

50 štvaných mezi hranicemi

ÚDERNÍCI VYVEZLI 51 LIDÍ NA DUNAJSKÉ OSTROVY. – HROZNÉ BARBARSTVÍ RASISMU. – ČTYŘI LIDÉ JIŽ MRTVÍ.

Bratislava, 20. dubna. (Pův. zpráva.)

Mezi hranicemi československými, bývalého Rakouska a Maďarska rozvíji se strašná kalvárie 51 židovských vyhnanců. V sobotu v noci totiž přišli úderníci do některých obcí rakouského Burgenlandu, kde poctili “návštěvou” celou řadu židovských rodin. Donucovali je k tomu, aby se vzdaly německého státního občanství a potom 51 osob naložili na čluny a dopravili je na ostrovy, poblíže děvínského břehu. Mezi postiženými je 11 dětí a 10 žen, nejmladší z vyhoštěných je dvouleté dítě a nejstarší 82lety kmet.

V neděli ráno nalezla tyto lidi československá stráž a dopravila je do Bratislavy, kde je umístila ve hnanecké stanici. 72letou ženu, která utrpěla nervový otřes, bylo třeba ihned odvésti do nemocnice. Nešťastníci žádali o povolení pobytu v Československu, ale ještě během neděle jim bylo oznámeno, že ministerstvo vnitra nemůže pobyt povolit.

Potom následovala další část kalvárie těchto lidí. Naložili je na auto a odvezli na místo, kde se stýkají hranice Československa, Maďarska a Německa. Zde v lesní samotě je vyložili a zde žili mezi hranicemi jako na pustém ostrově. Marně se pokoušeli překročit některé hranice. Jedině obyvatelé okolních obcí jim ze soucitu přinášeli něco k jídlu. V úterý se podle správ dostali do Maďarska, maďarská stráž je však vyhnala nazpět do Rakouska. Jen jediná žena ušla této kalvárii tím, že onemocněla a je v bratislavské nemocnici.

Spolupracovník našeho listu odebral se ve středu ráno na maďarsko-rakousko-československé hranice a zjistil o osudu vyhoštěných toto:

Když maďarská pohraniční stráž vyhnala nešťastníky na rakouské území, 15 z nich se vrátilo na pohraniční bod, kde nejsou v dosahu úderníků. Ostatní byli zavřeni a jsou nyní v moci německých úřadů v Kopčanech, které je ubytovaly v nějakém sklepě.

Čtyři z vyhoštěnců již zahynuli. Dva muži spáchali sebevraždu a dva se utopili v lesních močálech v okolí, když se pokusili tajně přejit některé hranice. Je nepochybné, že v nejbližším příhodném okamžiku německá stráž vysadí i zbývajících 32 osob v některém pohraničním místě.

Československé úřady trvají dosud na svém rozhodnutí, podle něhož nepřipustí tyto nešťastníky na území republiky. Deputace židovské strany žádala ministra vnitra osobně, aby nalezl nějaký způsob, jak zmírnit osud psanců. Jsou to většinou řemeslníci a venkovští obchodnici. Dva z nich mají ženy nežidovského vyznání. Když jim v sobotu oznámili údernici, že budou musit opustit Rakousko, chtěli s nimi jít i jejich ženy, ale tyto byly zadrženy a nebylo jim dovoleno přestoupit hranice.

O celou tuto neslýchanou tragedii se začíná zajímat i svět. V Bratislavě je právě nyní slavný americký žurnalista John Gunther, jehož kniha „Evropa jaká je“ je velmi dobře známá i v Československu.1Note 1 : Gunther, John. Inside Europe. London: Hamish Hamilton, 1936. Gunther, John. Evropa - jaká je. Praha: Fr. Borový, 1938. Navštívil jak vyhnané nešťastníky, tak i úřady a podal o celé barbarské příhodě obsáhlý telegram pro anglické a americké listy. Prý i londýnské úřady projevuji o tuto záležitost zájem.